W dniu 4 listopada br. w Czytelni Teologiczno-Kanonicznej Biblioteki UKSW miała miejsce prelekcja pt. „Romuald Traugutt – dyktator powstania styczniowego, mieszkaniec Żelechowa w latach 1845-1853”. Prelegentem był mgr Michał Sztelmach, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie, pasjonat i popularyzator historii Żelechowa i postaci związanych z tym miastem.
Prelegent opowiadał o wielu aspektach życia Romualda Traugutta, w tym o życiu rodzinnym, służbie w carskim wojsku i latach spędzonych w Żelechowie. Szczegółowo omówiony został udział Traugutta w powstaniu styczniowym, którym dowodził jako dyktator powstania oraz okoliczności aresztowania i śledztwa zakończonego egzekucją na stokach warszawskiej Cytadeli. Podkreślona została również – m.in. poprzez zacytowanie wypowiedzi osób znających dyktatora i zasłużonych Polaków, w tym bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego – głęboka religijność Traugutta.
Po prezentacji p. Michał Sztelmach w odpowiedzi na pytania uczestników prelekcji opowiedział o staraniach o beatyfikację Traugutta i o współczesnych przejawach pamięci o dyktatorze wśród żelechowskiej młodzieży. Do zbiorów Biblioteki UKSW przekazał książkę pt. „Żelechów na starej fotografii. Ocalić od zapomnienia”, której jest autorem. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach obchodów Roku Romualda Traugutta i stanowiło zwieńczenie wystawy zorganizowanej przez Bibliotekę poświęconej tej postaci.