Nazwa projektu – „Dezynfekcja, digitalizacja i upowszechnienie części kolekcji z Biblioteki UKSW – kontynuacja”
Projekt przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 29 kwietnia 2024 r. przez Ministra Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”, nr projektu BIBL/SP/0030/2024/02.
Koszt całkowity – 224 894,31 zł
Kwota dofinansowania – 202 404,88 zł
Środki własne – 22 489,43 zł
Czas trwania projektu: XII 2024 – XI 2026.
Projekt jest ważnym elementem wieloletnich starań mających na celu zabezpieczanie historycznego zasobu, tzw. Księgozbioru Krakowsko-Warszawskiego oraz pochodzących z niego zasobów starodrucznych. Konserwacja i digitalizacja fragmentów tego zasobu była już przedmiotem realizacji zakończonych z powodzeniem projektów, finansowanych ramach „Działalności upowszechniającej naukę” i „Społecznej odpowiedzialności nauki”, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W ramach projektu poddamy dezynfekcji 7789 woluminów (260 metrów bieżących). Realizacja tego zamierzenia, dodając woluminy zdezynfekowane w poprzednim projekcie, doprowadzi do zabezpieczenia przez dezynfekcję całego księgozbioru historycznych Wydziałów Teologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Dezynfekcja jest związana z sukcesywnym przenoszeniem całości tego księgozbioru do magazynu Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych.
Kontynuujemy digitalizację wybranych materiałów bibliotecznych, nieudostępnianych dotąd publicznie w bibliotekach cyfrowych. W ramach niniejszego projektu wytypowanych zostało 9 starych druków. Proces skanowania odbywa się w Pracowni Digitalizacyjnej Biblioteki UKSW, a zdigitalizowane woluminy upublicznione zostaną w Bibliotece Cyfrowej „Polona”, z którą współpracujemy od 2016 r. Efekty digitalizacji wzbogacą kolekcję Biblioteki UKSW, w której znajdują się również woluminy z realizacji poprzednich projektów dofinansowanych z budżetu państwa.
Opracujemy 700 rekordów bibliograficznych publikacji z Księgozbioru Krakowsko-Warszawskiego. Rekordy te będą sporządzone w zintegrowanym systemie bibliotecznym Alma i udostępnione w multiwyszukiwarce Primo, które Biblioteka UKSW współtworzy w ramach Ogólnopolskiej Sieci Bibliotecznej.
Następne zadanie, zrealizowane w ramach projektu, związane jest z gruntowną reorganizacją przechowywania naszych najbardziej wartościowych zbiorów. W ramach projektu zakupimy 100 różnej wielkości specjalistycznych pudeł szczękowych do przechowywania starych druków i 200 kopert bezkwasowych do zabezpieczenia odbitek i nadbitek.
Ostatnie zadanie, wieńczące dotychczas dofinansowane przez Ministerstwo projekty, polega na opracowaniu i wydaniu katalogu starych druków Biblioteki UKSW.