Za: An index to quantify an individual’s scientific research output
I N D E K S H I R S C H A (INDEKS H, H-INDEX) TO WSKAŹNIK CHARAKTERYZUJĄCY DOROBEK NAUKOWCA. WYNOSI H, GDY H PUBLIKACJI DANEGO AUTORA BYŁO CYTOWANYCH PRZYNAJMNIEJ H RAZY. NP, . GDY 10 Z PUBLIKACJI AUTORA BYŁO CYTOWANYCH 10 LUB WIĘCEJ RAZY, JEGO INDEKS H JEST RÓWNY 10.
Indeks Hirscha wykorzystywany jest jako jedno z kryteriów oceny dorobku habilitanta, wskazane w Ustawie z dnia 1 września 2011 r. Jest także brany pod uwagę przez Narodowe Centrum Nauki podczas rozpatrywania wniosków o finansowanie projektów badawczych.
JAK OBLICZYĆ INDEKS H?
Po opublikowaniu swoich prac w wolnym dostępie można policzyć cytowania za pomocą tych darmowych narzędzi:
- WEB OF SCIENCE
- SCOPUS
- PROFIL GOOGLE SCHOLAR CITATIONS
- OPROGRAMOWANIA „PUBLISH OR PERISH”
- WTYCZKI DO FIREFOXA: SCHOLAR H-INDEX CALCULATOR
- OPROGRAMOWANIA SCHOLAROMETER
Trzeba przy tym mieć na uwadze, że wyniki uzyskane z różnych źródeł mogą się różnić, w zależności od zawartości bazy, z której dane narzędzie korzysta.
WEB OF SCIENCE
Pakiet bazy danych produkowanych przez firmę Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters), udostępniany od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Cytowania są dokonywane w oparciu o bazę Web of Science. Służy ona zarówno do poszukiwania informacji na wybrany temat, jak i do prowadzenia analiz cytowań konkretnych publikacji lub autorów.
W skład pakietu Web of Science wchodzą:
- Science Citation Index Expanded (8300 tytułów czasopism ze 150 dyscyplin; zakres czasowy: od 1945 r.).
- Social Science Citation Index (2700 tytułów czasopism z 55 dyscyplin z zakresu nauk społecznych i 3500 tytułów wiodących czasopism z zakresu nauk technicznych i ścisłych ; zakres czasowy: od 1956 r.).
- Arts & Humanities Citation Index (2300 tytułów czasopism z zakresu nauk technicznych i sztuki oraz ponad 250 tytułów czasopism z zakresu nauk społecznych i ścisłych ; zakres czasowy: od 1975 r.).
- Conference Proceedings Citation Index — Science oraz Conference Proceedings Citation Index — Social Science & Humanities (materiały konferencyjne; zakres czasowy: od 1990 r.).
WADY WOBEC SCIENCE CITATION INDEX (SCI):
- Uwzględnia głównie piśmiennictwo anglosaskie
- Faworyzuje nauki podstawowe
- Różnice średniej liczby cytowań podawanych w pracach z różnych dyscyplin mogą być bardzo duże.
- Prace przeglądowe są cytowane znacznie częściej.
- Prace mogą być rzadko cytowane w danym okresie, ponieważ nie zostały jeszcze właściwie docenione.
- Powielanie błędów w bibliografii załącznikowej.
Pomocne linki:
- BAZA WEB OF SCIENCE
- SKRÓCONA INSTRUKCJA OBSŁUGI Web of Science
- POLSKA STRONA WEB OF SCIENCE
- WEB OF SCIENCE CORE COLLECTION
- CZYM JEST Web of Science Core Collection?
- SZKOLENIA WEB OF SCIENCE
SCOPUS
Multidyscyplinarna baza danych, produkowana przez Elsevier. Indeksuje artykuły z czasopism, wybranych materiałów konferencyjnych, serii książkowych. Obejmuje ponad 18.000 tytułów czasopism i innych publikacji, przy czym ponad 60% tytułów pochodzi spoza USA. Każdy rekord w bazie zawiera spis publikacji cytujących dany dokument. Dodatkowo baza posiada narzędzie do analizy cytowań.
Pomocne linki:
- BAZA SCOPUS
- SZKOLENIA Scopus
- Śledzenie, wizualizacja oraz ocena dorobku naukowego z wykorzystaniem bazy Scopus.
GOOGLE SCHOLAR CITATIONS
Usługa uruchomiona w lipcu 2011 roku, bazująca na danych z Google Scholar (serwis multidyscyplinarny w wolnym dostępie). Umożliwia śledzenie, gdzie i przez kogo cytowane są prace, jak również daje możliwość automatycznego wyliczenia indeksu H. Może służyć, jako narzędzie do importu danych bibliograficznych. Warunkiem skorzystania z tej usługi jest posiadanie swoich prac w bazach Google’a.
Pomocne linki:
M E T O D Y Z W I Ę K S Z E N I A I N DE K S U H
Niwelowanie barier dostępu do dzieła zwiększa jego widoczność, wyszukiwalność i cytowania. Tak więc, jeśli chcemy zwiększyć cytowalność naszej pracy należy zadbać, aby była ona dostępna w Internecie w modelu open access (otwartym).
Co zrobić, aby praca była dostępna w Open Access?
- publikuj w recenzowanych czasopismach z listy DOAJ
- wykorzystaj krajową licencję Springer Open Choice
- sprawdź politykę otwartości swojego wydawcy w serwisie Sherpa RoMEO
WADY INDEKSU HIRSCHA:
- Indeks Hirscha niedocenia dorobku prac wysokocytowanych w przypadku oceny publikacji jednej osoby. Natomiast w przypadku oceny instytucji naukowych, to wadą jest możliwość uzyskiwania lepszych wskaźników przez duże jednostki, które publikują więcej prac.
- Zjawisko cytowania negatywnego – cytowanie nie musi jednak oznaczać uznania dla tekstu naukowego lub badacza. Niektóre cytowania mają na celu krytykę tekstu i wykazanie błędów, czego przykładem było częste powoływanie się fizyków na tekst, opisujący prawdopodobnie nieprawdziwe odkrycie tzw. zimnej fuzji
- Ryzyko niepoprawnej oceny w przypadku zagadnień będących w kręgu zainteresowań niewielkiej, lokalnej grupy odbiorców, np. badania istotne w skali kraju/regionu, ale mniej ważne dla szerszego, międzynarodowego odbiorcy. Tego typu publikacje mają małe szanse na uwzględnienie ich w komercyjnych bazach danych, przez wzgląd na surowe kryteria doboru zasobów, niepozwalające na zamieszczanie niszowych czasopism w indeksie bazy.