Ze względu na duże zainteresowanie w ramach licencji krajowej WBN ICM został uruchomiony bezpłatny dostęp testowy do narzędzia Web of Science AI Research Assistant.
Narzędzie to pozwala na konwersacyjną interakcję z platformą Web of Science oraz szybsze wyszukiwanie informacji w bazie cytowań WoS Core Collection. Główne korzyści płynące z narzędzia to:
- Wskazówki dotyczące zadań (szybsze wykonywanie skomplikowanych zadań badawczych dzięki instrukcjom i kontekstowym wskazówkom, które wskazują potencjalne ścieżki do przodu).
- Inteligentne odkrywanie (spędzanie mniejszej ilości czasu na tworzeniu zapytań, a więcej na uczeniu się z wyników. Bez wysiłku interpretuj i eksploruj literaturę za pomocą AI).
- Odpowiedzialna sztuczna inteligencja (korzystanie z narzędzia odpowiedzialnej sztucznej inteligencji opracowanego we współpracy z badaczami i dla badaczy oraz zoptymalizowanego pod kątem sposobów wykorzystania w badaniach naukowych).
WoS Research Assistant:
- operuje na pełnym zakresie historycznych danych WoS Core Collection (ponad 120 lat);
- daje możliwość wyszukiwania we własnym języku z wykorzystaniem wielojęzycznego narzędzia obsługującego wyszukiwanie w języku naturalnym (ponad 100 języków);
- udziela kontekstowych podpowiedzi;
- prezentuje wizualizacje powiązań, np. mapy wpółcytowań dla artykułów.
Ponadto od kwietnia 2025 Web of Science Research Assistant zawiera nowy, oparty o technologię „agentic”, przewodnik po przeglądzie literatury Literature Review 2.0.
Okres testowy będzie trwał do 11 czerwca 2025 r.
Aby przejść do Web of Science Research Assistant, należy kliknąć w pole “Get started with Research Assistant” poniżej okna wyszukiwania lub zakładkę „Research Assistant” na https://www.webofscience.com/.
Źródło: https://wbn.icm.edu.pl/szkolenia/