Asystent Wyszukiwania Primo

Dbając o zapewnienie dostępu do najnowszych narzędzi informacyjnych w Katalogu Biblioteki UKSW uruchomiliśmy narzędzie Research Assistant w wersji beta (Asystent Wyszukiwania Primo). Jest to narzędzie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji (w szczególności dużych modelach językowych lub LLM). Umożliwia eksplorację treści akademickich poprzez zadawanie pytań w języku naturalnym. Narzędzie wykorzystuje większość treści znajdujących się w naszej Bibliotece do zidentyfikowania pięciu dokumentów, które mogą pomóc w odpowiedzi na zadane pytanie.

Jak korzystać z Asystenta Wyszukiwania?

1. Należy zalogować się do Katalogu Biblioteki UKSW danymi do USOSWeb. Następnie, wybrać Research Assistant Beta w głównym menu Katalogu.
  2. Wprowadzić zapytanie i poczekać aż algorytm sztucznej inteligencji wyodrębni najbardziej istotne informacje ze słów w tytule, słów kluczowych/haseł tematycznych, opisu/streszczenia każdego źródła i zapisze odpowiedź. Poniżej odpowiedzi widoczne będą źródła użyte do jej wygenerowania wraz z cytatami, które pozwalają wyraźnie zobaczyć, które źródło zostało użyte do wygenerowania poszczególnych części odpowiedzi. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy do 5 najlepszych dopasowań, z którymi można dalej pracować.
Widok odpowiedzi Asystenta Wyszukiwania na pytanie: Jak niedobór witaminy D wpływa na ogólny stan zdrowia?

Asystent Wyszukiwania Primo obsługuje wyszukiwanie zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Większość materiałów w indeksie dostępnych jest jednak w języku angielskim. Na pytanie w języku polskim Asystent wyszuka odpowiedzi zarówno w języku polskim, jak i angielskim i napisze odpowiedź w języku, w którym zadano pytanie.

Zachęcamy do testowania narzędzia. Wszystkie uwagi na temat jego funkcjonowania prosimy kierować na adres informatorium@uksw.edu.pl do 31 października 2024 r.

Więcej na temat Asystenta Wyszukiwania Primo

Informacje na temat generowania odpowiedzi przez sztuczną inteligencję (strona Clarivate)

07 października 2024