W dniu 19 grudnia 2024 r. o godz. 11.30 w Czytelni Teologiczno-Kanonicznej Biblioteki UKSW odbył się wykład dotyczący historii i zabytków Ziemi Świętej, który wygłosiła prof. uczelni Barbara Strzałkowska. Wykład był uzupełnieniem wystawy “Betlejem w dawnych wspomnieniach pielgrzymów do Ziemi Świętej”, która w dniach 17–19 grudnia była prezentowana przy Auli Jana Pawła II w kampusie Dewajtis.
Treść wykładu została oparta o prywatną kolekcję ok. 170 woluminów prof. Strzałkowskiej. Wspomniana wystawa prezentowała jedynie ułamek wielu ciekawych zbiorów. Prof. Strzałkowska w swym wykładzie nakreśliła obraz pielgrzymek do Ziemi Świętej. Omawiane przewodniki pochodziły z różnych krajów i były tworzone w różnych językach. Zakres czasowy obejmował głównie wiek XIX w., który dla pielgrzymowania był okresem szczególnym, w którym podróże stawały się coraz bardziej powszechne, a jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Ziemi Świętej było Betlejem. Był to także wiek stabilizacji politycznej, dzięki czemu pielgrzymowanie stało się możliwe na nieco większą skalę niż wcześniej.
Prof. Strzałkowska nie pominęła także faktu wpływu i roli Sułtana na określenie ram czasowych w dostępie do Ziemi Świętej i zwiększeniu stabilizacji pomiędzy ośmioma wspólnotami. Nie zabrakło także opisu zawirowań historycznych, m.in. wydanego przez Sułtana dekretu ustanawiającego podziału własności miejsca świętego, a także ustanowienia Francji jego protektorem.
Prof. Strzałkowska zwróciła także uwagę na różnice w wyobrażeniach o pielgrzymce do Ziemi Świętej oraz realnych odczuciach, które pojawiają się w jej trakcie. Osoby pielgrzymujące uważane były za osoby, które “przenosiły” pielgrzymkę do miejsca swojego pochodzenia – dawały nobilitację. Także to było jednym z powodów, dla których podróże na wschód stawały się bardziej modne.
Dalsza część wykładu poświęcona była pątnikom pielgrzymom, którzy spisywali swoje wspomnienia w przeróżnej formie – listów, wierszy, pamiętników oraz przewodników. Ich autorami byli m.in. ks. Józef Sebastian Pelczar (późniejszy arcybiskup), Juliusz Słowacki, ks. Ignacy Hołowiński, ks. Karol Antoni Niedziałkowski, Feliks Gondek, hrabia Sierakowski, Feliks Boroń. Opisy tych wspomnień prof. Strzałkowska ubarwiła cytatami z przewodników i pamiętników, a także fragmentami wierszy.
Wykład wygłoszony przez prof. Strzałkowską był niezwykle interesujący.