W dniach 21 – 25 października 2024 r. po raz piąty w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbył się Tydzień Jakości Kształcenia. Wkład w cykl spotkań i wydarzeń miała także Biblioteka UKSW, w której odbyły się dwie prelekcje przygotowane przez ich pracowników.
W środę 23 października 2024 r. o godz. 13.00 w Czytelni Teologiczno-Kanonicznej Biblioteki UKSW na kampusie przy ul. Dewajtis odbyło się pierwsze z nich zatytułowane Wybrane starodruki i kolekcje specjalne Biblioteki UKSW.
Spotkanie składało się z prezentacji Dyrektor Biblioteki Jolanty Białkowskiej, na temat kolekcji Biblioteki, posiadających zarówno wartość naukową jak i są cenne z punktu widzenia polskich i zagranicznych dóbr kultury. Wśród posiadanego przez Bibliotekę, liczącego ok. 400 tys. woluminów zasobu, wyodrębnionych jest kilka istotnych kolekcji, w tym pierwodruki dzieł pisarzy epoki Romantyzmu.
Drugą część spotkania poprowadził dr Maciej Matraś – opiekun Pracowni Starych Druków i Zbiorów XIX-wiecznych. Podczas prezentacji omówione zostały początki książki drukowanej oraz metody zabezpieczania i konserwacji starych druków. Szczególnie ważne są realizowane przez Bibliotekę, dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekty mające na celu zabezpieczenia poprzez konserwację i digitalizację jej najcenniejszych zbiorów. W ostatnich latach zrealizowano trzy projekty w ramach programu Działalność Upowszechniająca Naukę i dwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Po wystąpieniach prelegentów, uczestnicy mogli bezpośrednio zetknąć się z kilkudziesięcioma szczególnie ciekawymi obiektami bibliotecznymi, w tym dwoma inkunabułami.
W czwartek, 24 października o godzinie 16.30 odbyło się szkolenie w formie hybrydowej Zasoby elektroniczne w Bibliotece UKSW oraz programy publikowania otwartego ELSEVIER i SPRINGER, podczas którego dr Jakub Kowalski zaprezentował zasoby elektroniczne subskrybowane przez Bibliotekę UKSW oraz sposób korzystania z elektronicznych źródeł wiedzy. Uczestnicy spotkania zapoznali się ze sposobami logowania do e-zasobów, rodzajami oferowanych zbiorów oraz zasadami korzystania z nich zarówno w sieci uczelni, jak również z urządzeń prywatnych. Drugim zagadnieniem poruszonym podczas spotkania były zasady uczestnictwa i publikowania przez pracowników naukowych, doktorantów i studentów w programach publikowania otwartego wydawnictw Elsevier i Springer. Prowadzący przedstawił korzyści płynące z tej formy publikowania artykułów naukowych w czasopismach hybrydowych o zasięgu ogólnoświatowym oraz zasady dotyczące kosztów tego rodzaju publikacji. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem odbiorców z uwagi na możliwość uczestnictwa on-line.
Oba wykłady przyciągnęły liczną publiczność.