S K Ą D N A L E Ż Y C Z E R P A Ć D A N E D O O P I S U B I B L I O G R A F I C Z N E G O ?
Dane do opisu należy przejmować z karty tytułowej książki czy czasopisma. W przypadku braku karty tytułowej, można przejąć niezbędne dane z innego źródła (okładki, opakowania, itp.). W przypadku dokumentów audiowizualnych lub elektronicznych dane przejmuje się z ekranu (odpowiednik strony tytułowej), a w następnej kolejności z etykiety na nośniku oraz z pudełka.
N A C O N A L E Ż Y Z W R Ó C I Ć U W A G Ę ?
- Jeśli brak informacji o autorze lub redaktorze dzieła, pierwszym elementem opisu zostaje tytuł. Jeśli na stronie tytułowej widnieje informacja o czterech autorach to wówczas pracę należy potraktować jako dzieło zbiorowe: pierwszym elementem opisu będzie wówczas tytuł dzieła.
- Nazwisko i imię autora/autorów podaje się z pominięciem poprzedzających go tytułów (dr, red, ed., prof.), oddzielając każdy element przecinkiem.
- Jeżeli publikacja jest wydana po raz pierwszy lub informacja o wydaniu nie jest podana, to wówczas pomija się ten element opisu.
- W przypadku braku ustalonej daty wydania, podaje się datę copyright lub datę druku.
- Gdy nie można ustalić roku wydania publikacji lub brak informacji o miejscu wydania, stosuje się zapis [b.r.], który oznacza brak roku, [b.m.] – brak miejsca.
- Jeżeli publikacja ma więcej niż jednego wydawcę, wówczas należy przejąć nazwę wyróżnioną.
- Numery ISBN i ISSN należy podać w oryginalnej formie, z zachowaniem kresek lub spacji. Numery te podaje się tylko w odniesieniu do całości dokumentów, np. książek. W przypadku ich części np. rozdziałów z książek, artykułów z czasopism, ich podawanie nie jest konieczne.
- W opisie dokumentów elektronicznych udostępnianych online obowiązkowe jest podanie daty dostępu oraz typu nośnika.
- Typ nośnika elektronicznego należy podawać w nawiasach kwadratowych po tytule. Zaleca się stosowanie następujących określeń lub ich odpowiedników: [online], [CD-ROM], [DVD], [taśma magnetyczna].
- Adresy internetowe należy zamieszczać w całości. W przypadku konieczności podziału powinno się to zrobić wykorzystując występujące w adresie znaki, np. /, _, =, ?
- Elementy opisu należy podawać zgodnie z językiem i pisownią występującą w dokumencie. Wyjątek stanowi numer wydania, który zawsze podaje się za pomocą cyfr arabskich.
- Należy również pamiętać, że dokumenty opisujemy używając terminologii pochodzącej z języka, w jakim dokument został sporządzony (np. w opisie dokumentu anglojęzycznego zamiast skrótu „red.” użyjemy „ed.”).
- Dopuszcza się skracanie do inicjałów imion stanowiących część nazwy autora, redaktora (jeżeli nie utrudni to identyfikacji osoby), nazwy wydawcy (np. PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy), numeru czasopisma, informacji o zmianach dokonanych w wydaniu (np. poprawione - popr., uzupełnione - uzup., zmienione - zmien.). Skracaniu podlegają również wyrazy określające rodzaj odpowiedzialności za treść dzieła (np. wybrał - wyb., opracował - oprac., redaktor - red.).
- Należy poprawiać błędy w opisie. Dla lepszej identyfikacji osób i instytucji można rozwinąć skróty inicjały i akronimy, a nazwy miejscowości rozróżnić poprzez dodanie dopowiedzeń
- Należy stosować jednolity system interpunkcji we wszystkich przypisach zawartych w publikacji.
L O K A L I Z A C J A B I B L I O G R A F I I W P R A C Y
Bibliografię najczęściej umieszcza się na końcu zasadniczej części pracy (po zakończeniu), a przed ewentualnymi aneksami.
U K Ł A D B I B L I O G R A F I I
Najczęściej opisy bibliograficzne porządkowane są:
- alfabetycznie,
- według kryteriów treściowych (tematycznie) – w obrębie grup opisy powinny być uporządkowane alfabetycznie lub chronologicznie,
- według kryteriów formalnych (rodzaje dokumentów) – jw.
NORMY OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO
Obecnie stosuje się różnorodne sposoby tworzenia przypisów i bibliografii. Normy opisu bibliograficznego, czyli tzw. STYLE CYTOWANIA (citation style), w dużej mierze zależą od dyscypliny i dziedziny naukowej. Chociaż lista stylów cytowania jest stosunkowo długa, większość dyscyplin naukowych korzysta z trzech głównych stylów:
W Polsce obowiązuje również styl cytowania według POLSKIEJ NORMY.