Informacje dla nowych Czytelników

Już wkrótce udostępnimy nową stronę Biblioteki!

6.10.2022

Zapraszamy do aktywacji konta w komputerowym systemie biblioteczno-informacyjnym Koha. Konto to jest zakładane automatycznie wszystkim studentom, doktorantom, słuchaczom studiów podyplomowych i pracownikom UKSW.

Aktywacja konta następuje podczas pierwszego logowania do Katalogu Biblioteki UKSW na stronie katalog.biblioteka.uksw.edu.pl, podczas której należy przeczytać i zaakceptować Regulamin udostępniania zbiorów w Bibliotece UKSW.

Aktywacja konta bibliotecznego i pierwsze logowanie

Dzięki aktywacji konta bibliotecznego można zamawiać i rezerwować książki w celu ich wypożyczenia.

Zamówione materiały można odebrać w ciągu 3 dni w wybranej podczas składania zamówienia lokalizacji:

Biblioteka macierzysta Miejsce odbioru
Biblioteka UKSW Dewajtis Biblioteka UKSW Dewajtis (K-303) LUB Biblioteka UKSW Wóycickiego (bud. 23, I piętro, p. 110)
Biblioteka UKSW Wóycickiego Biblioteka UKSW Wóycickiego (bud. 23, I piętro, p. 110) LUB Biblioteka UKSW Dewajtis (K-303)
Biblioteka Nauk Prawnych Biblioteka Nauk Prawnych (bud. 17, parter, s. 1708A)

Liczba książek, które można wypożyczyć jednorazowo zależy od kategorii czytelnika (zgodnie z poniższą tabelką):

Kategorie czytelników  Liczba książek Czas (liczba dni)
Student studiów stacjonarnych 7 30
Student studiów niestacjonarnych  7 42
Student studiujący na kilku kierunkach (po złożeniu wniosku do Dyrektora Biblioteki) 12 30
Doktorant 18 90
Użytkownicy z bibliotek tworzących System Wypożyczeń Warszawskich 3 30
Pracownik naukowy 20 180

Więcej o zasadach wypożyczania

Zbiory wypożyczane są osobom posiadającym kartę biblioteczną, którą jest: legitymacja studencka, legitymacja doktorancka, karta dostępowa UKSW oraz karta słuchacza studiów podyplomowych. Czytelnicy, którzy nie posiadają jeszcze legitymacji mogą wypożyczać zbiory na podstawie zaświadczenia z dziekanatu.

Zapraszamy także do korzystania ze zbiorów Biblioteki UKSW, a także do indywidualnej pracy twórczej w zaciszu pomieszczeń naszych czytelni:

Kampus Dewajtis, Nowy Gmach:
Czytelnia Humanistyczna sala 303
Czytelnia Teologiczno-Kanoniczna
sala 305

Kampus Wóycickiego:
Wypożyczalnia i Czytelnia Ogólna, bud. 23, I piętro, p. 110
Biblioteka Nauk Prawnych, bud. 17, parter: Czytelnia
s. 1706A (znajduje się tu jedno stanowisko przygotowane dla osób niedowidzących)

W czytelniach udostępniamy bezpłatne skanery A3.

Biblioteka UKSW zapewnia również dostęp do Systemu Wypożyczeń Warszawskich (BiblioWawa), którego UKSW jest członkiem.

System ten umożliwia wypożyczanie zbiorów innych bibliotek warszawskich, które udostępniły je członkom bibliotek partnerskich. Na liście tych bibliotek znajdują się: Biblioteka Główna Akademii Pedagogiki Specjalnej, Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego, Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Biblioteka Główna Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej, Biblioteka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie wraz z bibliotekami wydziałowymi: Biblioteką Instytutu Anglistyki, Biblioteką Instytutu Historii Sztuki, Biblioteką im. Jana Baudouina de Courtenay Wydziału Polonistyki UW, Biblioteką Iberystyki, Italianistyki i Romanistyki, Biblioteką Wydziału Chemii i Biblioteką Wydziału Fizyki.

Zasady korzystania z Systemu BiblioWawa

Zbiory tradycyjne są uzupełnione bogatymi zasobami elektronicznymi. Do dyspozycji jest ponad 40 baz pełnotekstowych i bibliograficznych dostępnych zarówno z komputerów uczelnianych, jak i zdalnie poprzez serwis https://pulpit.uksw.edu.pl/.

Więcej na temat e-zasobów

Ponadto w czytelniach Biblioteki, zarówno w Kampusie Dewajtis, jak i w Kampusie Wóycickiego, umożliwiamy dostęp do cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Academica. To największa w Polsce bezpłatna, pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie „Academica” udostępnia ponad 3 680 000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników
i skryptów. Publikacje chronione prawem autorskim udostępniane są na dedykowanych terminalach w Czytelni TeologicznoKanonicznej i Czytelni Ogólnej.

Więcej o korzystaniu z cyfrowej wypożyczalni Academica

Kolekcję naszych zasobów elektronicznych rozszerzyliśmy o ebooki na platformie IBUK Libra. Cała nasza kolekcja obejmuje niemal 2600 pozycji, zawierając także podręczniki polecane przez wykładowców. Zachęcamy do bezpośredniego zgłoszenia się po Kod PIN, umożliwiający dostęp do bazy. IBUK Libra to także "darmowa książka miesiąca", dzięki której istnieje możliwość poznania topowych tytułów spoza Naszej kolekcji.

Więcej na temat IBUK Libry