Program publikowania otwartego Elsevier

Pula w 2021 r. wynosi 1500 artykułów i obejmuje artykuły wysłane oraz przyjęte do publikacji w czasopiśmie w 2021 r.

Na czym polega program?

Pilotażowy program publikowania otwartego działa w ramach licencji krajowej Elsevier 2019–2021 i umożliwia publikowanie w 1777 czasopismach hybrydowych i gold open access wydawnictwa Elsevier. Program dzieli się na dwie części: A i B.

PROGRAM A - obejmuje całościowe sfinansowanie z krajowej opłaty licencyjnej 1500 artykułów otwartych, zgłoszonych w ramach projektu w 2021 r.

Oznacza, że ani autor, ani jego organizacja nie będą obciążeni kosztem publikacji. Koszt ten zostanie pokryty z umowy krajowej finansowanej przez MNiSW.

Należy zaznaczyć, że w przypadku programu A obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Lista czasopism Elsevier wybrana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do programu.xlsx

PROGRAM B - po wyczerpaniu puli artykułów przed końcem 2021 r., zostanie włączony program B, który obejmuje publikacje dowolnej liczby dalszych artykułów otwartych za opłatą ponoszoną przez instytucję, w której afiliowany jest autor, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka ta wynosi 10% w roku 2021.

Uwaga! Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na razie nie zdecydował się na udział w programie B.

Lista instytucji uprawnionych do programów A i B.xls (aktualizacja 06.01.2021)

Kto może skorzystać z programu?

Z programu A mogą korzystać wyłącznie autorzy korespondencyjni afiliowani w polskich instytucjach zgłoszonych do licencji (w tym przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Przez osobę afiliowaną w danej instytucji rozumie się pracownika zatrudnionego w instytucji lub studenta w momencie zgłaszania artykułu do programu, albo osobę, która związana jest z instytucją na innych zasadach i afiliuje dany artykuł do instytucji za zgodą tej instytucji.

W każdym wypadku wymagane jest, aby autor korespondencyjny umieścił na stronie tytułowej artykułu afiliację w instytucji uprawnionej do programu, przy czym może to być jedna z wielu afiliacji autora korespondencyjnego podanych w artykule w dowolnym porządku.

Jak się zgłosić do programu?

Do programu należy się zgłosić po otrzymaniu informacji z redakcji danego czasopisma o zaakceptowaniu artykułu do publikacji.

Autor otrzyma od Elsevier odnośnik do formularza internetowego „Author journey", który należy wypełnić. Formularz służy do wyboru publikacji w modelu subskrypcyjnym lub otwartym (gold open access) oraz umożliwia skorzystanie z programu dla polskich autorów.

Opcja pełnego finansowania artykułu z licencji krajowej (program A) pojawi się w formularzu, jeśli w tym momencie pula artykułów w programie A na dany rok nie będzie jeszcze wyczerpana.

Sposób wypełnienia formularza „Author journey” przedstawiony jest w prezentacji dla programu A.
Uwaga: prezentacja przeznaczona jest tylko dla instytucji uprawnionych do korzystania z programu i może być pobrana tylko z numerów IP UKSW lub z IP innych instytucji akademickich zarejestrowanych w Wirtualnej Bibliotece Nauki. Prezentację można także uzyskać pod adresem wbn-admins@icm.edu.pl.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu dostępne są na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Kontakt

Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres Support@elsevier.com oraz do WBN na adres wbn-admins@icm.edu.pl.

Kontakt na UKSW - Dział Informacji Naukowej i Transferu Wiedzy: tel. 22 561 89 87 ; e-mail - informatorium@uksw.edu.pl; Kampus Dewajtis: Stary Gmach, s. 4 (obok CSI).

Lokalny administrator - Jakub Kowalski - tel. 22 561 88 21; j.kowalski@uksw.edu.pl