VI Dni Książki Dawnej na UKSW

O DKD | V Dni Książki Dawnej | IV Dni Książki Dawnej | III Dni Książki Dawnej | II Dni Książki Dawnej | I Dni Książki Dawnej

Wspólnie z Katedrą Literatury Staropolskiej, Retoryki i Badań nad Biblią WNH UKSW serdecznie zapraszamy na szóstą już edycję Dni Książki Dawnej na UKSW. W tym roku odbędzie się ona pn.
"E librariis monasterium (Z klasztornych bibliotek)". W programie ogólnopolski naukowy panel dyskusyjny poświęcony problematyce badania dawnych księgozbiorów klasztornych oraz wystawa starodruków ze zbiorów Biblioteki Głównej. Wstęp wolny!

Data: 16 – 20 kwietnia 2018 r.

Miejsce: UKSW, Kampus Dewajtis, Nowy Gmach.

PROGRAM:

16 kwietnia, godz. 12.00 - Otwarcie wystawy starodruków ze zbiorów Biblioteki Głównej (hol przy Auli Św. Jana Pawła II). Wystawę będzie można oglądać do 20 kwietnia.

16 kwietnia, godz. 13.00 - Ogólnopolski naukowy panel dyskusyjny poświęcony problematyce badania dawnych księgozbiorów klasztornych. (Czytelnia Biblioteki Głównej - s. 305, parter).

Prowadzenie panelu: dr hab., prof. UP Grzegorz Nieć (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Prelegenci:

•    dr Tomasz Stolarczyk (Biblioteka Uniwesytetu Łódzkiego) - Siedemnasto- i dziewiętnastowieczne inwentarze biblioteczne klasztorów środkowopolskich;

•    Elżbieta Bylinowa (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie) - O potrzebie badań klasztornych znaków bibliotecznych;

•    dr Paweł Skalski (Biblioteka Główna UKSW) - Organizacja biblioteki Paulinów na Skałce w II poł XVIII w.;

•    dr hab. Jolanta Gwioździk (Uniwersytet Śląski) - Ślady lektury i egodokumenty w książce dawnej. Zarys problematyki.

Dyskusji panelowej towarzyszyć będzie promocja książki Przestrzeń klasztoru – przestrzeń kultury. Piśmiennictwo – książka – edukacja /pod red. Joanny Pietrzak-Thébault i Łukasza Cybulskiego. - Warszawa : Wydawnictwo UKSW, 2017.

Komitet organizacyjny:

Łukasz Cybulski (Wydział Nauk Humanistycznych UKSW)

Katarzyna Materska (Biblioteka Główna UKSW)

Joanna Pietrzak-Thebault (Wydział Nauk Humanistycznych UKSW)

Paweł Skalski (Biblioteka Główna UKSW)

Organizatorzy: Biblioteka Główna UKSW, Katedra Literatury Staropolskiej, Retoryki i Badań nad Biblią Instytutu Filologii Polskiej WNH UKSW.

Do pobrania: Zaproszenie.pdf | Plakat.jpg

Utworzono - 28.03.2018