Słowniczek

Bookcrossing - idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach wyznaczonych tzw. półkach bookcrossingowych (w naszej Bibliotece regał), po to, by inni Czytelnicy mógli je przeczytać i przekazać dalej.

Hasło przedmiotowe - hasło używane do zebrania literatury o podobnej tręsci. Hasło przedmiotowe składa się z tematu i określników. Określniki - formalne, geograficzne lub chronologiczne - precyzują temat książki. Hasła przedmiotowe w naszej bibliotece tworzone są w oparciu o język haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej. Ze względu na specyfikę naszych zbiorów hasła z dziedziny nauk teologicznych są bardziej rozwinięte niż to ma miejsce w przypadku haseł tworzonych przez BN. Karty katalogowe w obrębie danego hasła przedmiotowego ułożone są chronologicznie - od  pozycji najnowszej do najstarszej.

Karta katalogowa - zawiera najważniejsze informacje o książce pochodzące ze strony tytułowej książki (autor, tytuł, miejsce wydania, wydawnictwo, rok wydania, opis fizyczny, nazwa serii - jeśli książka jest wydana w ramach serii, nr ISBN, hasła przedmiotowe). W prawym górnym rogu znajduje się sygnatura książki.

Katalog kartkowy - zbiór kart katalogowych uporządkowanych alfabetycznie.

Lista A-to-Z - wyszukiwarka tytułów czasopism elektronicznych dostępnych w Bibliotece UKSW.

Open Access (OA, w otwartym dostępie/otwarta/otwartość) –bezpłatny, powszechny i wolny od większości ograniczeń licencyjnych i wynikających z prawa autorskiego dostęp do zasobów naukowych i edukacyjnych . otwartość (open access) — jest ideą promującą otwarty, darmowy, swobodny dostęp do
naukowych i edukacyjnych zasobów wiedzy.

Prolongata - przedłużenie terminu zwrotu książki.

Skrót przy sygnaturach BWNH - oznacza, że książka znajduje się w zbiorach Biblioteki Wydziału Nauk Humanistycznych.

Status książki "Dostępny" - oznacza, że książkę można zamówić i wypożyczyć.

Status książki "Tylko na miejscu"  - oznacza, że z książki można skorzystać w Czytelni Biblioteki. Biblioteka książki nie wypożycza.

E-zasoby - zakładka zawiera wykaz baz elektronicznych pełnotekstowych i bibliograficznych dostępnych w Internecie .

Volumin - tom w znaczeniu bibliotecznym, czyli pojedynczy fizyczny egzemplarz książki w jednej oprawie; jeden wolumin może zawierać kilka roczników lub tomów czasopism albo kilka książek. Pojęcie to ma głównie znaczenie przy zamawianiu książek lub czasopism z magazynów bibliotecznych.

Sygnatura - znak cyfrowy lub literowo-cyfrowy umieszczony na książce, określający jej miejsce w zbiorach bibliotecznych.

Rewers - formularz do zamawiania książek i czasopism. W Bibliotece UKSW dostępne są dwa rodzaje rewersów: papierowy i elektroniczny.